Red Point

Trafiam w cel

Dlaczego poszerza się średnicę przewodu kominowego?

kominy

Rozwiercanie kanału kominowego (odmiennie mówiąc frezowanie komina) jest procedurą, która ma na celu poszerzenie przekroju przewodu kominowego. Wcale nie tak rzadko termin skrawania kominów bywa mylony z uszczelnianiem przewodów kominowych, jednakże są to absolutnie nie mające wiele ze sobą wspólnego czynności. Jedynym chyba ich wspólnym składnikiem jest fakt konieczności oczyszczenia wnętrza przewodu kominowego, jakkolwiek mają one inne cele. Uszczelnienie przewodu kominowego służy zabezpieczeniu domowników przed przedostawaniem się poprzez mury komina lotnych substancji docierających do kanału kominowego z kotła centralnego ogrzewania z jakich przeważające większość jest zabójcza dla człowieka.

Z kolei frezowanie kanału kominowego polega na wyeliminowaniu wewnętrznego fragmentu murów przewodu kominowego profesjonalną ruchomą frezarką, która jest wprowadzana od góry do przewodu dymowego. Podejmuje się tego aby poszerzyć średnicę kanału dymowego. Wielkość rzekroju przewodu kominowego ma duży wpływ na ciąg przewodu kominowego. Wewnątrz przewodu kominowego następuje zjawisko przetaczania się lżejszego gorętszego powietrza (jakie przenika z kotła) do góry przewodu z powodu różnicy konsystencji powietrza chłodnego i ciepłego. Bardziej szeroki przekrój przewodu kominowego może być wymagany chociażby w przypadku montażu pieca centralnego ogrzewania o większej mocy, który potrzebuje do pracy dopływu większej ilości powietrza. Wytwórcy kotłów C.O. uwzględniają w instrukcji montażu minimalną średnicę komina, która jest potrzebna do wydajnej pracy pieca.

Kolejnym przypadkiem gdy oczekiwane będzie frezowanie kominów żory jest montowanie wkładu kominowego w przewodzie dymowym. Czasami przekrój kanału dymowego jest zbytnio wąski aby można było zainstalować wkład i wówczas powinno się go poszerzyć poprzez skrawanie. Wkłady kominowe są absolutnie niezbędne w przypadku nagrzewania domu piecami gazowymi (bowiem rezultatem ubocznym spalania gazu jest generowanie kwasów, jakie reagują z murami przewodu dymowego) względnie nowoczesnych i skuteczniejszych kotłów na paliwa stałe, które funkcjonują na niższym zakresie temperatur niż staromodne kotły zasypowe, a co z tego wynika może dochodzić do skraplania się pary wodnej w środku przewodu dymowego.

Właściwością frezowania komina może być fakt iż nie trzeba rozbierać komina i stawiać go na nowo (co jest przecież praktycznie niedopuszczalne w domach, w których komin jest nieodłączną częścią konstrukcji budowli). Frezarka wpuszczona do komina potrafi obciąć jedną trzecią grubości cegły co wystarczy dla zabezpieczenia stabilności konstrukcji. Wszelaki gruz powstały w trakcie skrawania jest wyeliminowany przez wyczystki mieszczące się w dolnej części przewodu kominowego. Czas frezowania kanału dymowego podległy jest od jego długości a także twardości cegieł, zwykle wystarczy na to jeden dzień.

← Paint ball - sposób na odreagowanie stresu Iveco - jeden z wiodących producentów silników →