Red Point

Trafiam w cel

Reflektory samochodowe - aspekt widoczności na drodze

reflektory w samochodzie

Analogicznie jak w każdym państwie Unii Europejskiej, tak i w Polsce obowiązuje przymus poruszania się po arteriach przez całą dobę z załączonym oświetleniem auta przez pełen rok. Dyspozycję tę wprowadzono w życie w roku 2007, dla przypomnienia wcześniej funkcjonował przykaz jazdy z załączonym oświetleniem w czasie od marca do października. Postulat ten jest wszechstronnie wymagany, bowiem za jazdę bez załączonych lamp szoferowi grozi ukaranie mandatem, a także punktami karnymi. Opłaca się o tym pamiętać, albowiem nie tylko umożliwi to przyoszczędzić na mandacie, lecz przyczynia się w wyraźny sposób do zabezpieczenia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu komunikacyjnego.

Kierowcy notorycznie utyskują, iż przepis ten tworzy im nadplanowe koszty obsługi auta, gdyż z jednej strony żarówki wnet się eksploatują i wypalają, a z drugiej wzrasta (acz w symboliczny sposób) wykorzystanie przez auto paliwa. Mnóstwo z nich miast jeździć na lampach dziennych optuje za instalacja lamp LED, jakkolwiek na forach samochodowych wielokroć wypomina się, iż lampki te nie zapewniają odpowiedniej widoczności na szosie, podobnej jaką daje zwykły reflektor z włączonymi światłami do jazdy dziennej. Drudzy jeżdżą na światłach przeciwmgłowych miast na lampach dziennych, co jest niezgodne z kodeksem drogowym, przez co ryzykują mandat.

Nowoczesne auta są z modelu na model coraz bardziej skomplikowane oraz zaawansowane pod względem technicznym, zwyczaj ten nie pomija również lamp umieszczanych w dzisiejszych samochodach. Lekko to wyłapać, wystarczy przypatrzeć się nowemu pojazdowi z minionych kilku lat i takiemu z końca lat 90’tych. Wypatrzymy że nowomodne lampy, a zwłaszcza reflektor przedni (więcej), mają wymyślne oraz skomplikowane kontury których bezskutecznie poszukiwać w bardziej starych samochodach. Wpływa to korzystnie na estetykę konkretnych aut, jakkolwiek dodatkowo zwiększa w konkretnej formie nakłady na wymianę podobnej lampy w wypadku jej pęknięcia, a prawdę mówiąc to tymczasem reflektory najłatwiej potłuc w trakcie różnorakich kraks, nawet nie samych wypadków na drodze, lecz zwyczajnie w trakcie pospolitego parkowania. Nierzadko przecież wielu szoferów spina się by upchnąć auto w wąskie stanowisko parkingowe, zamiast znaleźć takie gdzie łatwiej zaparkować, a poprzez to ryzykują zadrapania czy stłuczki, nie raptem jedynie swego pojazdu, tylko także należących do innych kierowców.

← Gdzie można rozbić namiot?